سیاست‌های داوری همتا

فرایند بررسی مقالات

مجله دانشکده دندانپزشکی اصفهان (JIDS) متعهد به استفاده از یک فرایند بررسی دوسویه کور توسط داوران، مبتنی بر COPE  و توصیه‌های ICMJE  برای بررسی رفتار، گزارش، ویرایش و انتشار کارهای علمی در مجلات پزشکی است.

 

روند بررسی

تصمیم برای چاپ مقاله بر اساس ارزیابی سردبیر و بررسی داوران است. در ابتدا، کلیه مقالات توسط کمیته تحریریه ارزیابی می‌شوند. سپس، سردبیر تصمیم می‌گیرد که مقاله را برای بررسی توسط داوران بفرستد یا خودش تصمیم بگیرد. موضوع مقاله باید در محدوده موضوعات مورد نظر JIDS باشد.

نامه-به-سردبیر ممکن است در این مرحله پذیرفته شود، اما در همه موارد دیگر، تصمیم نهایی پس از طی فرایند بررسی توسط داوران گرفته می‌شود. گاهی اوقات، در مرحله اول، مقاله برای تجدیدنظر، جزئی یا عمده، به نویسنده برگردانده می‌شود. نویسنده مربوطه می‌تواند انتظار این تصمیم اولیه را ظرف یک هفته پس از ارسال داشته باشد.

پس از اولین بازنگری اساسی نویسنده، مقاله توسط داوران متبحر مجله تحت مراحل داوری قرار می‌گیرند. کلیه مقالات توسط حداقل دو داور ناشناس که توسط سردبیر مجله انتخاب شده‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرند. ما برای اطمینان از پنهان ماندن هویت نویسنده در طی مراحل بررسی، هر اقدام منطقی را انجام می‌دهیم.

هدف ما این است که طی چهار هفته پس از تصمیم‌گیری برای ورود مقاله به روند داوری، فرایند بررسی را به پایان برسانیم. با این حال، گاهی اوقات ، تأخیر اتفاق می‌افتد و نویسندگان باید حداقل شش هفته از زمان ارسال مقاله صبر کنند و سپس با دفتر مجله تماس بگیرند. سردبیر حق تصمیم‌گیری نهایی در مورد پذیرش یا رد را برای خود محفوظ می‌داند.

 

نقش داوران

داوران، اصلی‌ترین افرادی هستند که کمک می‌کنند تا مجله به شکل یک مجله peer-reviewed (داوری دوسو کور) باشد، و لذا آنها اصرار دارند که هویت خود را به هیچ وجه فاش نسازند.

اگر داوری احساس کند که یک بررسی به موقع توسط وی نمی‌تواند انجام شود یا دارای تعارض منافع است، می تواند فوراً از مرور مقاله ارسال شده خودداری کند.

اگر داوری بداند که مقاله‌ای که برای بررسی به او ارسال شده است، در جای دیگری چاپ شده و یا تحت بررسی است، می‌تواند موضوع را به سردبیر اطلاع دهد.

به طور کلی، موارد زیر را می توان در یک مقاله بررسی کرد:

ساختار مقاله و رعایت موارد مندرج در راهنمای نویسندگان

هدف و موضوع مقاله

روش کار و انجام مقاله

مقدمه و نتیجه‌گیری / پیشنهادات ارائه شده

منابع برای پشتیبانی از درستی محتوا

مباحث دستور زبان، علائم نگارشی، املا و سرقت ادبی

متناسب بودن مقاله با نیازهای مجله

نظرات یک داور پذیرش یا رد مقاله را تعیین می‌کند و به همین دلیل است که داوران یکی از عناصر اصلی در فرایند بررسی مقالات هستند. از کلیه داوران ما درخواست می‌شود که مقالات ارسالی به آنها را با جزئیات مرور کرده و بدون هیچ گونه تعصبی نظرات مربوط به بررسی را ارائه دهند که این باعث افزایش کیفیت مجلات ما می‌شود.

 

راهنمای داوران

همه مقالات به صورت دوسوکور بررسی می‌شوند. در JIDS، ما معتقدیم که بررسی مقالات توسط داوران، پایه‌ای برای حفاظت از کیفیت و یکپارچگی تحقیقات علمی و دانشگاهی است.

 

شما به عنوان یک داور، به سردبیران (سردبیر و همکاران سردبیر) که تصمیم نهایی را می‌گیرند (با کمک هیات تحریریه برای همه مقالات پژوهشی و بیشتر مقالات تحلیلی)، مشاوره خواهید داد. ما تصمیم نهایی خود را به شما اطلاع خواهیم داد. حتی اگر مقاله ای را قبول نکنیم، می‌توانیم نظرات سازنده‌ای به نویسنده ارائه دهیم که در بهبود مقاله اش به او کمک کند.

همه مقالات منتشر نشده اسناد محرمانه هستند. اگر شما را به مرور مقاله دعوت می‌کنیم، لطفاً حتی با یک همکار در مورد آن صحبت نکنید. وقتی ایمیل دعوت به داوری را دریافت کردید، لازم است که پرسشنامه داوری را پر کنید. اگر احساس می‌کنید این مقاله خارج از حیطه تخصص شما است یا نمی‌توانید زمان لازم را برای بررسی آن اختصاص دهید، لطفاً هر چه سریع‌تر به سردبیر اطلاع دهید تا آنها بتوانند یک داور جایگزین را انتخاب کنند. همچنین می‌توانید یک همکار واجد شرایط را به سردبیر معرفی کنید. اگر مقاله یک نویسنده در انتظار داورانی بماند که به درخواست بررسی مجله پاسخ نداده‌اند، نویسنده به تصمیم به موقعی نخواهد رسید.

لطفاً اهداف و دامنه فعالیت مجله و راهنمای نویسندگان را با دقت مطالعه کنید. باید در نظر داشت که آیا مقاله برای مجله ای که به آن ارسال شده مناسب است یا خیر. اهداف و دامنه فعالیت مجله در فهرست و صفحه «درباره مجله» موجود است.

 

ویژگی اساسی هر داوری مفید و سازنده بودن آن است و ما از داوران می‌خواهیم هنگام اظهارنظر با نویسندگان قوی اما مؤدب باشند. داوران همکار باید ارزیابی عینی و انتقادی مقاله را به فراگیرترین شکل ممکن انجام دهند. داوران باید در مورد مقاله توصیه‌ای را به سردبیر ارائه دهند. گزارش شما باید حاوی پاسخ‌های دقیق شما در مورد سؤالات مجله در فرم بررسی باشد. اگر فکر می‌کنید مقاله قبل از پذیرش نیاز به بازنگری دارد، لطفاً موارد مورد نظرتان را مطرح کنید. به همین ترتیب، اگر احساس می‌کنید یک مقاله به اندازه کافی خوب نیست و هیچ چشم‌انداز واقعی برای بهبود و رسیدن به کیفیت لازم برای چاپ ندارد، باید پیشنهاد رد مقاله را ارائه کنید.

شما هم چنین باید:

واضح بنویسید تا منظور شما برای نویسندگان قابل درک باشد.

از کلمات پیچیده یا غیرمعمول اجتناب کنید، به خصوص از کلماتی که حتی باعث گمراهی افراد فارسی زبان می‌شود.

هنگام ارائه نظرات خاص، نظرات خود را شماره‌گذاری کرده و به شماره صفحه و سطر در مقاله ارجاع دهید.

اگر از شما خواسته شده است که فقط در مورد قسمت‌های خاص یا موضوع این مقاله نظر دهید، باید این موارد را به روشنی نشان دهید.

با کار نویسنده آنگونه رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار شود.

صفحه داوری فقط توسط سردبیران قابل مشاهده است و در صورت لزوم فقط نظرات داوران با نویسندگان به اشتراک گذاشته می‌شود. همچنین باید تصحیح کنید که آیا مقاله به دستور زبان، علائم نگارشی یا املای خود نیاز دارد یا خیر.

سخن سردبیر

دکتر رامین مشرف

مجله‌ دانشکده دندان‌پزشکی اصفهان از سال 1383 به زبان فارسی و با هدف انتشار ماحصل زحمات پژوهشی اساتید و دانشجویان دندان‌پزشکی ....

ادامه

شماره کنونی

پشتیبانی و راهنمایی

         doaj

 

Copyright © 2021, This is an original open-access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-noncommercial 4.0 International License which permits copy and redistribute of the material just in noncommercial usages with proper citation.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشد